Strona główna Aktualności 202 pomysły w budżecie partycypacyjnym

202 pomysły w budżecie partycypacyjnym

0
202 pomysły w budżecie partycypacyjnym

W tym roku mieszkańcy Warszawy zgłosili 2781 projektów do budżetu partycypacyjnego. Najwięcej dotyczy Mokotowa – 341, na drugim miejscu jest Praga-Południe – 266, na trzecim Ursynów – 209. Bielany z 202 projektami znajdują się na czwartym miejscu.

W przeliczeniu liczby projektów na 10 tys. mieszkańców najaktywniejszą dzielnicą są Włochy – 28,6, a zaraz za nią Wawer – 25,3 i Żoliborz – 24,4 pomysłów. Bielany na tej liście znajdują się na 11 pozycji. Wśród naszych dzielnicowych projektów znajduje się kilka oryginalnych, zasługujących na zauważenie.

Jeden z nich proponuje zbudowanie na Chomiczówce toru rowerowego. Pumptruck to falisty, zapętlony tor z zakrętami oraz wzniesieniami/spadkami, przeznaczony przede wszystkim dla rowerzystów, ale również osób jeżdżących na deskorolkach i hulajnogach. Tor może służyć do zabawy amatorom, jak również profesjonalistom.

Kolejny projekt obejmuje ustawienie na ulicach dzielnicy kranów i źródełek z wodą pitną podłączonych do miejskiej sieci wodociągowej. Jest to kontynuacja i rozwinięcie projektu zgłoszonego w poprzedniej edycji budżetu w Śródmieściu.

Można też zagłosować na film dokumentalny o Akademii Wychowania Fizycznego. Ma być on opowieścią o sporcie, historii, architekturze, przyrodzie, ludziach i kampusie Akademii. Osią centralną filmu, łączącą wszystkie te wątki, miałaby być kultura fizyczna.

Dzięki budżetowi partycypacyjnemu może też powstać telewizja internetowa przedstawiająca życie, rozrywkę, kulturę, historię oraz ciekawe miejsca i wydarzenia na Bielanach. Byłaby realizowana przez Bibliotekę Publiczną we współpracy z Pogotowiem Opiekuńczym nr 1. Strona internetowa z materiałami, relacjami z wydarzeń i wywiadami mogłaby być dostępna 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu dla wszystkich mieszkańców Bielan i Warszawy. We współpracy z Pogotowiem Opiekuńczym nr 1 miałyby być tu organizowane warsztaty z dziennikarzami, operatorami, montażystami oraz reżyserami. Wszystkie zajęcia mają być bezpłatne.

Powstał też projekt edukacyjny dedykowany uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych, uczęszczającym do bielańskich szkół. Cel: poszerzenie wiedzy młodych mieszkańców Bielan na temat własnej dzielnicy, budowanie świadomości lokalnej, kształtowanie proaktywnych postaw obywatelskich i tworzenie więzi z Bielanami. Projekt przewiduje: zajęcia edukacyjne, pracę twórczą, działania grup projektowych i stworzenie kompendium Młodego Bielańczyka.

Jak prace nad budżetem partycypacyjnym będą przebiegały dalej? Rozpoczęła się weryfikacja złożonych projektów. Urzędnicy będą kontaktować się z autorami w celu uzupełnienia braków. Weryfikacja potrwa do 8 maja.Kolejnym bardzo ważnym krokiem będą dyskusje na temat złożonych projektów. Swoje przemyślenia będzie można przekazać na otwartych spotkaniach autorów z mieszkańcami oraz urzędnikami, które zaczną się 1 marca i potrwają do soboty 18 marca. Daty spotkań będzie można znaleźć na stronach dzielnic oraz na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Decyzję o tym, które projekty zostaną zrealizowane w kolejnym roku budżetowym, mieszkańcy Warszawy podejmą w drugiej połowie czerwca podczas głosowania.