Warszawskie pracownie artystyczne zostaną otwarte dla publiczności 22 i 23 września w ramach akcji Warsaw off ART. „Chcemy pokazać, jak powstaje sztuka oraz dać możliwość bezpośredniego kontaktu z artystą i jego polem działań artystycznych” – informują organizatorzy.
W pierwszej edycji wydarzenia uczestniczy 13 warszawskich twórców. Zaangażowani w tę inicjatywę to: młodzi absolwenci warszawskiej ASP, artyści zagraniczni działający w naszym mieście oraz twórcy z dorobkiem i ugruntowaną pozycją na rynku sztuki. Wszyscy oni reprezentują różnorodne, ciekawe i oryginalne postawy artystyczne sztuk wizualnych.
Na Bielanach będzie czynna jedna pracownia:
Magdalena Kobierecka, Pracownia: ul. Schroegera 72/8 wejście od podwórka.
Pracownie będą czynne w sobotę i niedzielę w godz. 12-20.
„Od lat, na warszawskim rynku działają galerie, które ożywiają przestrzeń miasta komercyjną sztuką. Zapominamy jednak, że głównym dostawcą krwiobiegu sztuki jest sam artysta, jego żywa postawa i ciężka praca nad samym sobą. Istotą bycia artystą są ciągłe wybory pomiędzy sztuką a konwencjonalnym życiem. Konsekwentne podążanie pod prąd, wbrew modnym kierunkom artystycznym czy wydarzeniom politycznym.
Oglądając gotowe dzieła w galeriach publiczność nie widzi, że artysta od mroków piwnicy po duszny strych, eksperymentuje z dziełem materii, pośród wojny umysły czy zamętu istnienia. Na komercyjnym rynku sztuki brakuje tego wszystkiego, co napędza krwiobieg warszawskich galerii. Można odczuć niedostatek pracowni artystów, pokazywania procesów twórczych i granic sztuki. Pól eksperymentów oraz miejsc żywej artystycznej wypowiedzi.
Dlatego, w dniach 22-23 września tego roku, otwieramy szeroko pracownie artystyczne dla publiczności. Pomysł jest bardzo aktualny od lat, od Otwartych Pracowni w całej Polsce i na świecie po łódzką Otwartą Wystawę.
Chcemy pokazać, jak powstaje sztuka oraz dać możliwość bezpośredniego kontaktu z artystą i jego polem działań artystycznych.Pracownie wybrane przez naszą radę artystyczną, agorę sztuki, prezentują różne jej pola i skrajne postawy. To niepowtarzalny czas, by zobaczyć gorące serca pompujące krew w krwiobiegu sztuki” – opisują organizatorzy.
Pracownie otwarte będą również w innych dzielnicach. Oto ich wykaz:
Edyta Dzierż, Pracownia 23 – malarstwo, ul. Floriańska 12, domofon 23;
Piotr Ambroziak, Pracownia: ul. Nalewki 6, I klatka, piwnica, dawna pralnia;
Michał Mroczka, Pracownia: ul. Bruzdowa 108a;
Nikodem Baiser, Pracownia: ul. Grochowska 301/305;
Zuzanna Grochowska, Pracownia: ul. Lubelska 30/32, III piętro, wejście od strony patio przy Komunie Warszawskiej;
Hakan Bakir, Pracownia: ul. Burdzińskiego 5, po lewej stronie od II klatki;
Wojciech Kowalczyk, Gościnnie, Pracownia 23, ul. Floriańska 12, domofon 23. Godziny Performance: sobota o godz. 14 i 18, niedziela o godz. 13, 16 i 19;
Monika Misztal, Pracownia: ul. 11 Listopada 22, lok 7;
Paweł Zakrzewski, Pracownia: Galeria 81 stopni, Kłopotowskiego 38 lok. 5;
Adam Machnio, Pracownia, ul Brzeska 14;
Anna Kalwajtys, Performance- Przestrzeń Mirów, ul. Grzybowska 51. Godziny Performance: sobota w godz. 19 -22, niedziela w godz. 17 -18;
After Party godzina 21, 22 września, Przestrzeń mir’ów, ul. Grzybowska 51;
Dorota Borowska , ul. Grzybowska 51.