Strona główna Aktualności Trzebieża późna w Lasku Bielańskim

Trzebieża późna w Lasku Bielańskim

0
Tablica informacyjna przy ul. Dewajtis Rezerwat Las Bielański 2017 r foto Adrian Grycuk (źr. Wikipedia)
Tablica informacyjna przy ul. Dewajtis Rezerwat Las Bielański 2017 r foto Adrian Grycuk (źr. Wikipedia)

Do 9 grudnia Lasy Miejskie – Warszawa wykonają zabieg tzw. trzebieży późnej w otulinie rezerwatu Las Bielański, w rejonie ul. Przy Agorze i Marymonckiej.

Leśnicy informują:

Podstawą do prowadzonych prac są wskazania gospodarcze zawarte w obowiązującym Planie Urządzania Lasu dla Dzielnicy Bielany na lata 2018-2027. Przeprowadzenie prac ma na celu poprawę warunków wzrostu drzew poprzez rozluźnienie zwarcia koron, umożliwiające lepszą rozbudowę aparatu asymilacyjnego, rozrost koron, wzrost grubości pnia oraz poprawę stabilności rosnących drzew. Dodatkowo w trakcie realizacji prac usuwane będą drzewa zainfekowane i obumierające w wyniku żerowania m.in. kornika ostrozębnego.

Źr.: Warszawski Serwis Prasowy

Trzebież późna

zwana również cięciem pielęgnacyjnym późnym, stosowana jest w drzewostanach dojrzewających, w których trwale rozluźniają się korony drzew, a to z kolei ma wyraźny wpływ na zmiany fitoklimatyczne i stan biologiczny gleby. Trzebieże późne nie są więc tak częste i intensywnie powtarzane jak trzebież wczesna (cięcia pielęgnacyjne wczesne). Trzebieże późne powtarza się co 5 – 8 lat, a nawet co 10 lat. Intensywność tych cięć uzależniona jest od wieku rębnego drzewostanu, a ich głównym zadaniem jest przygotowanie do naturalnego odnowienia.

Do najważniejszych zadań trzebieży późnych należy:

  • zintensyfikowanie wytwórczych możliwości siedliska przez zwiększenie dostępu światła, ciepła i wilgoci do dna lasu,
  • skrócenie okresu produkcji drewna,
  • przygotowanie drzewostanu do naturalnego odnowienia pod okapem drzew matecznych,
  • poprawienie ochronnej roli drzewostanu (lasu),
  • dostarczenie tzw. użytków międzyrębnych czyli drewna o większych wartościach technicznych.

Trzebież późna kończy się zwykle wyrębem drzewostanu matecznego lub też prowadzeniem dalszej gospodarki leśnej i uzyskiwanie użytków międzyrębnych metodą przerębową.

Źr.: Wikipedia